Ve své praxi se hlásím k tomuto etickému kodexu.
Etický kodex České psychoterapeutické společnosti
Preambule
Vykonávání psychoterapie vyžaduje odpovědnost psychoterapeuta vůči sobě samému i vůči klientům/pacientům. Proto každý člen ČPtS přijímá následující etické zásady.
Etický kodex slouží:
- jako vodítko k etickému rozhodování a jednání v rámci psychoterapeutické praxe
- k ochraně účastníků psychoterapeutického procesu před neetickým jednáním
- jako podklad pro řešení stížností
1. Závaznost
Následující etické zásady jsou závazné pro všechny členy ČPtS a vzdělávací instituty působící v rámci ČPtS. Tyto zásady jsou v souladu s etickými směrnicemi Evropské asociace pro psychoterapii (EAP).
2. Výkon psychoterapie
- Psychoterapie se zabývá rozpoznáváním a ovlivňováním psychických poruch a psychického fungování nebo stavů utrpení. Používá k tomu odborných psychoterapeutických metod.
- Od psychoterapeutů se požaduje, aby užívali svou odbornost pro blaho klienta/pacienta, s respektem k jeho důstojnosti, hodnotám a právům.
3. Profesionální kompetence a rozvoj
- Od psychoterapeutů se požaduje, aby vykonávali svou praxi kompetentně a eticky, aby se zajímali o nové odborné poznatky na poli psychoterapie a průběžně se vzdělávali.
- Psychoterapeuti užívají ve své praxi pouze metody a postupy lege artis, pro které mají odborné kompetence.
4. Mlčenlivost
Psychoterapeuti jsou vázáni principem mlčenlivosti o všech skutečnostech, které se dozvěděli v průběhu psychoterapeutického procesu. Pro výcvik a supervizi v psychoterapii platí tentýž princip.
5. Rámec psychoterapie
- Na počátku je psychoterapeut povinen seznámit pacienta/klienta s postupem a podmínkami psychoterapie (použitá metoda, rozsah a předpokládané trvání, finanční podmínky, mlčenlivost a okolnosti ukončení).
- Psychoterapeut a pacient/klient uzavírají svobodně smlouvu o terapeutické spolupráci v rámci platné legislativy.
- Psychoterapeut je povinen jednat odpovědně s ohledem na specifickou povahu psychoterapeutického vztahu, který je založen na důvěře a určité míře závislosti. Zneužití tohoto vztahu je porušením profesionální etiky a odpovědnost za ně spočívá výhradně na psychoterapeutovi.
6. Informování o psychoterapii
Informace podávané pacientovi či klientovi mají být věcné, objektivní a pravdivé. Zavádějící a vtíravá inzerce či reklama je neetická.
7. Profesionální vztahy s kolegy
V zájmu blaha pacienta/klienta jsou psychoterapeuti povinni spolupracovat interdisciplinárně se zástupci ostatních odborností. Psychoterapeut přistupuje k ostatním odborníkům a jejich práci s respektem.
8. Etické zásady pro výcvik a vzdělávání
Výše zmíněné etické zásady jsou uplatňovány též v oblasti psychoterapeutického vzdělávání a supervize.
9. Psychoterapeutický výzkum
Tyto etické zásady se vztahují i na psychoterapeutický výzkum a odborné publikace. Zájem pacientů/klientů je i v této oblasti nejvyšší hodnotou.
10. Řešení etických problémů
ČPtS zajišťuje přiměřené postupy pro řešení etických podnětů, stížností a odvolání prostřednictvím své nezávislé etické komise.
Praha, duben 2013
PhDr. P. Goldmann, PhDr. A. Koblicová, MUDr. J. Lorenc, PhDr. O. Marlin, MUDr. P. Remeš